Uitgaansgelegenheid
Het aanvankelijk 12 kamers tellende hotel met café, restaurant en bar, dat gelegen is aan de Einderstraat 115, wordt geopend op 10 juni 1950. Op dat moment start men met alleen het restaurantgedeelte. Het hoteldeel volgt een paar maanden later. Binnen een jaar is de onderneming dermate succesvol, dat al wordt uitgebreid. Het hoteldeel telt uiteindelijk 18 kamers en hiermee behoort het tot de grotere hotels van Kerkrade. Op 26 mei 1951 wordt de uitbreiding feestelijk gevierd. In juni 1954 wordt een danszaal toegevoegd. Deze wordt op 31 juli van dat jaar, net op tijd voor het WMC, geopend.
Exploitant van het eerste uur is Wiel Hamers (niet de muzikant!). Hamers begint in 1938 als kastelein bij café Wilhelmina in Molenberg. In 1940 opent hij zijn eerste café in Kerkrade aan de Zwarte Weg. Tien jaar later bouwt hij bijna letterlijk eigenhandig hotel Monopole op, in alles gesteund door zijn echtgenote Irmgard Hamers-Sestendrup. Behalve kastelein is Hamers gedurende drie jaar voorzitter van de Kerkraadse Kasteleinsvereniging en is daarnaast voorzitter van de Horecabedrijven, district Kerkrade. Gedurende twee jaar is hij secretaris van het LAB, afdeling Limburg.
Monopole is een in de wijde omtrek bekend etablissement waar, vooral na de modernisering van de danszaal die op 21 april 1961 wordt heropend, wekelijks bekende en minder bekende orkesten spelen. Behalve om de muziek staat Monopole bekend om haar half haantje (gegrild of gebraden) met frites en appelmoes, dat in de jaren zestig te bestellen is voor Fl.2,75. Ook beschikt de zaak over een eigen, niet onverdienstelijke voetbalclub, de Monopoleboys.
Op 19 april 1963 viert Hamers niet alleen zijn 53e verjaardag, maar ook het feit dat hij die dag 25 jaar in de horeca werkzaam is en 12,5 jaar exploitant is van Monopole.
Vanaf september 1964 noemt Monopole zich ook Dancing Moonlight-Bar. Vanaf 1969 beginnen de mijnen te sluiten en het bruisende uitgaansleven dooft langzaamaan uit. Na maart 1972 zijn er geen dansavonden meer en als na 1982 ook de kienavonden verdwijnen sluit Monopole aan het begin van de jaren ’90 van de vorige eeuw definitief de deur. Het pand wordt in 2002 gesloopt om plaats te maken voor woningen.
Trivia
Eind 1950 biedt het hotel plek aan 35 uit Indonesië gerepatrieerde gezinnen. Door de woningnood van het moment is er in Kerkrade geen plek om ze meteen van eigen woonruimte te voorzien.
